Analiza porównawcza (Benchmarking study)
Istotnym elementem dokumentacji cen transferowych jest wykazanie, że ceny zawierane w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi odpowiadają warunkom rynkowym. W celu udowodnienia rynkowości ceny transakcyjnej należy przygotować analizę porównawczą, którą tworzy się przy wykorzystaniu finansowych baz danych np OrigoData Baza Sprawozdań Finansowych lub OrigoData Baza Obligacji Korporacyjnych. OrigoData dostarcza nie tylko finansowe bazy danych, ale także narzędzia, które w nieskomplikowany sposób pozwalają tworzyć analizy porównawcze do celów dokumentacji cen transferowych.
Jak przygotować analizę porównawczą przy wykorzystaniu narzędzi analitycznych przygotowanych przez OrigoData?
Moduł OrigoData Sprawozdania Finansowe
Proces tworzenia analizy podzieliliśmy na następujące etapy:
Etap I - określenie grupy potencjalnie porównywalnych podmiotów
Zaczynamy od wskazania branży, okresu analizy, a także zakresu terytorialnego, który nas interesuje. Możemy także z góry odrzucić spółki, które posiadają powiązania kapitałowe.
Etap II - wprowadzenie kryteriów jakościowych i ilościowych
Kluczowym etapem analizy zewnętrznych danych porównawczych jest selekcja danych. Na tym etapie trzeba zdecydować, jakie kryteria selekcji zastosować, aby uzyskać próbę najbardziej porównywalnych podmiotów. W tym celu należy wprowadzić jakościowe i ilościowe ograniczenia kryteriów wyszukiwania.
Jakościowe ograniczenia kryteriów wyszukiwania pomogą odrzucić podmioty gospodarcze, których dane finansowe są niedostępne w badanym okresie. Natomiast ilościowe ograniczenia kryteriów wyszukiwania pozwolą ograniczyć próbę przez ustalenie akceptowalnego przedziału minimalnych i maksymalnych wartości przychodów, zysków lub wykluczyć podmioty gospodarcze, które poniosły stratę w badanym okresie. Dodatkowo możemy też narzucić odpowiednie filtry, pozwalające odrzucić podmioty gospodarcze, które w sprawozdaniu finansowym zaraportowały transakcje z podmiotami powiązanymi.
Etap III - weryfikacja podmiotów gospodarczych
Na tym etapie należy zweryfikować każdy podmiot gospodarczy uzyskanej próby pod kątem porównywalności oferty produktowej lub zakresu świadczonych usług względem porównywanego pomiotu gospodarczego. Jest to proces niezautomatyzowany, ze względu na fakt, ze osoba przeprowadzająca analizę na podstawie dostępnej wiedzy na temat podmiotu badanego musi dokonać wyboru, czy podmiot w próbie jest porównywalny, czy też nie. Jeżeli nie jest porównywalny, należy podać powód odrzucenia tego podmiotu.
Etap IV - wybór wskaźnika finansowego i wygenerowanie raportu
Po dokonaniu ostatecznej weryfikacji podmiotów gospodarczych należy wybrać odpowiedni wskaźnik finansowy i wygenerować raport zawierający analizę porównawczą.
Analizy porównawcze generowane przez OrigoData oparte są o wskaźniki wskazane w rozporządzeniu w sprawie cen transferowych: Z listy można zatem dowolnie wybrać następujące wskaźniki finansowe: marża brutto ze sprzedaży, narzut brutto ze sprzedaży, marża netto ze sprzedaży, narzut netto ze sprzedaży, marża operacyjna, narzut operacyjny, marża zysku brutto, narzut zysku brutto, rentowność aktywów, rentowność kapitału własnego, wskaźnik Berry’ego, marża brutto z odsprzedaży.
Moduł OrigoData Obligacje Korporacyjne
Proces tworzenia analizy podzieliliśmy na następujące etapy:
Etap I - wybór kryteriów wyszukiwania
Zaczynamy od wskazania terminu, w jakim zostały wyemitowane obligacje, także na jaki okres zostały wyemitowane (krótko-, średnio-, czy długookresowe). Baza Obligacji Korporacyjnych zawiera wyłącznie dane o obligacjach wyemitowanych w PLN, dlatego nie trzeba wskazywać waluty.
Etap II - kalkulacja ratingu pożyczkobiorcy
Na tym etapie podajemy datę umowy pożyczki, to pozwoli przypisać ratingi emitentów z odpowiednich okresów sprawozdawczych. Następnie wprowadzamy dane finansowe pożyczkobiorcy ze wskazanego roku sprawozdawczego i na tej podstawie zostanie wyliczony porównywalny do emitentów rating pożyczkobiorcy.
Etap III - weryfikacja pakietów obligacji korporacyjnych
Jest to proces niezautomatyzowany. Należy ocenić czy wylistowane pakiety są porównywalne do umowy pożyczki. Jeżeli tak, to zaakceptować, a jeżeli nie, to odrzucić i podać powód odrzucenia. Kryteria, które warto wziąć pod uwagę przy ocenie pakietów, są następujące:
- data zawarcia umowy,
- okres trwania umowy,
- kwota transakcji,
- waluta analizowanej transakcji,
- rating kredytowy,
- typ zabezpieczenia, jeśli występuje,
- branża/sektor
W celu wyliczenia realnego oprocentowania na wybrany dzień, należy wprowadzić datę, na którą testujemy rynkowość transakcji.
Etap IV - podsumowanie wyników i wygenerowanie raportu
Na tym etapie system przedstawi listę zaakceptowanych obligacji ze wskazaniem realnego oprocentowania na wybrany dzień oraz ratingiem emitenta. Zostanie również wyliczony przedział rynkowy oprocentowania w oparciu o kwartyle. Jeżeli próba jest zadowalająca, to należy wygenerować raport.