Dokumentacja cen transferowych
Obowiązek dokumentacyjny
Podmioty uznane za powiązane są zobowiązane do sporządzenia dokumentacji cen transferowych, jeżeli wolumen pojedynczej transakcji przekracza wartość:
- 10 000 000 PLN – w przypadku transakcji towarowych,
- 10 000 000 PLN – w przypadku transakcji finansowych,
- 2 000 000 PLN – w przypadku transakcji usługowych,
- 2 000 000 PLN – w przypadku pozostałych transakcji.
Niezależnie od przesłanek istnienia powiązań między podmiotami, przepisy o cenach transferowych mogą być stosowane do transakcji, umów lub przedsięwzięć z podmiotami z rajów podatkowych przekraczające:
- PLN 2 500 000 – w przypadku transakcji finansowych,
- PLN 500 000 – w przypadku transakcji innych niż finansowe.
Powiązania kapitałowe / znaczący wpływ
W myśl przepisów o cenach transferowych, podmioty są uważane za powiązane, w przypadku wywierania znaczącego wpływu w sposób bezpośredni lub pośredni. Znaczący wpływ, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych oznacza:
- bezpośrednie lub pośrednie posiadanie przynajmniej 25%: udziałów w kapitale, prawa głosu w spółce, udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, lub
- faktyczna zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
- małżeństwo, pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia.
Terminy
Podatnicy zobligowani do posiadania dokumentacji cen transferowych powinni zastosować się do poniższych terminów:
- do końca 10 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego – przygotowanie lokalnej dokumentacji cen transferowych,
- do końca 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (z zachowaniem tej samej zasady – dla transakcji mających miejsce w 2023 r. i latach następnych) – złożenie deklaracji TPR,
- do końca 12 miesiąca po zakończonym roku podatkom należy posiadać grupową dokumentację cen transferowych.
W przypadku analizy porównawczej analiza powinna być aktualizowana co najmniej raz na 3 lata (jeśli okoliczności biznesowe zmienią się w sposób wpływający na analizę, analiza porównawcza powinna zostać poddana przeglądowi wcześniej).
Jednocześnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, organy podatkowe mogą zażądać od podatnika sporządzenia dokumentacji w odniesieniu do transakcji/zdarzeń, nawet jeżeli ich wartość nie przekracza limitów, o ile okoliczności wskazują, że ich wartość mogła zostać zaniżona w celu uniknięcia obowiązku dokumentacyjnego. W takim przypadku dokumentacja cen transferowych powinna zostać złożona w terminie 30 dni od wezwania. Obowiązek ten nie dotyczy mikroprzedsiębiorców.
W przypadku „standardowych” obowiązków TP (po przekroczeniu progów) podatnicy są zobowiązani do przedstawienia kompletnej dokumentacji TP w ciągu 14 dni od wezwania organów podatkowych.
Dokumentacja cen transferowych
Dokumentacja cen transferowych ma charakter trójpoziomowy. W skład dokumentacji cen transferowych wchodzi:
- dokumentacja lokalna wraz z analizą porównawczą,
- dokumentacja grupowa,
- raport CBC-R - country by country reporting.
Lokalna dokumentacja cen transferowych (local file)
To formalno-prawny wymóg, który został nałożony na podatników przepisami określonego państwa. Polega on na sporządzeniu dokumentu, w którym opisuje się zgodnie z
wytycznymi oraz regulacjami podatkowymi transakcję bądź sumę transakcji podlegających takiemu obowiązkowi. Dokumentacja ta powinna zawierać następujące elementy:
- opis podmiotu powiązanego,
- opis transakcji, w tym analizę funkcji, ryzyk i aktywów,
- analizę cen transferowych, w tym analizę porównawczą lub analizę zgodności,
- informacje finansowe.
Analiza porównawcza cen transferowych
Jako element lokalnej dokumentacji cen transferowych – jest dowiedzeniem rynkowości cen transferowych i dotyczy szczegółowej analizy transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz pomiędzy podmiotami niezależnymi. Analiza ta obejmuje porównanie danych finansowych (w tym handlowych).
Dokumentacja grupowa (Master file)
Dokumentacja grupowa dotyczy grup kapitałowych (konsolidujących swoje przychody) i zawiera informacje o całej grupie podmiotów powiązanych.
Raport CBC-R - country by country reporting
CbCR to powiadomienie w zakresie obowiązku przekazania informacji o grupie podmiotów. Dotyczy ono podmiotów, które są jednocześnie:
- ostatecznymi podmiotami (dominującymi) w ramach własnej grupy,
- podmiotami dokonującymi konsolidacji sprawozdań finansowych,
- podmiotami prowadzącymi działalność bezpośrednio lub pośrednio poza granicami Polski,
- podmiotami, których skonsolidowane przychody za ostatni rok w Polsce i poza Polską przekraczają równowartość 750 mln EUR.
Więcej informacji na temat dokumentacji cen transferowych mogą Państwo znaleźć na portalu cenytransferowe.org, którego wydawcą jest spółka DMS Tax specjalizująca się w następujących obszarach doradztwa podatkowego:
Dokumentacja cen transferowych
Bieżące sporządzanie dokumentacji cen transferowych ogranicza ryzyko i zwiększa bezpieczeństwo danych podmiotów powiązanych. Stanowi również doskonały dowód na przeprowadzenie transakcji zgodnie z prawem w przypadku jakichkolwiek kontroli.
Postępowania podatkowo - sądowe
Pomagamy naszym Klientom w zakresie kontroli oraz postępowań podatkowych i skarbowych, jak również procesów przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi
(WSA) i Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA) w obszarze cen transferowych.
Zabezpieczenie na wypadek kontroli
Nasze doświadczenia oraz doświadczenia innych firm doradczych wskazują na stale rosnące zainteresowanie organów skarbowych zjawiskiem cen transferowych.
Ponieważ organy podatkowe podejrzewają, że ceny stosowane w transakcjach między podmiotami powiązanymi różnią się od cen rynkowych, kontrole w zakresie cen transferowych zdarzają się coraz częściej.